Dovolenka ako v rozprávke na Podpoľaní v Penzióne Pri studni

 

Dostupnosť 

10.8. – 13.8.2020
13.8. – 16.8.2020

REZERVOVAŤ POBYT

 

POPIS ZÁŽITKU

Navštív gazdovstvo na Hriňovských Lazoch, odvez sa historickým bicyklom alebo len tak zablúď k vodopádu. Ochutnaj podpoliansky med a vyskúšaj si vzácne remeslo včelára. Zaži toto všetko a ešte viac v kraji pod Poľanou.

PROGRAM

1. deň

Príchod, ubytovanie

Zážitky zahrnuté v cene:

Opáč podpoliansku náturu.
Vráť sa v čase o necelé storočie do doby síce tvrdej, ale duchovne bohatej. Do doby, kedy hlavným zdrojom obživy bolo gazdovanie a obhospodarovanie úrodnej pôdy. Navštív gazdu Jožka Kučeru na laze Štoliansko. Prejdi sa gazdovstvom s tradičnou architektúrou akou je zrubová pastierska koliba a humno so slamenou strechou. Spoznaj zvieratká, ochutnaj gazdovské výrobky, zapoj sa do činností na gazdovstve.

2. deň

Zážitky zahrnuté v cene:
Návšteva Lazníckeho dvora pod pôjdami na detvianskom laze Skliarovo, objekty ľudovej architektúry a tradičné hospodárske stroje v krásnej podpolianskej prírode. Výstava historických bicyklov. Prehliadka areálu aj so sprievodným slovom. A k tomu možnosť odfotiť sa pri chalúpke deduška večerníčka.

Poznámka: Na Lazníckom dvore máte možnosť za príplatok obliecť sa do krásnych detvianskych krojov a odfotiť sa v nádhernom prostredí podpolianskej prírodnej scenérie s tradičnou ľudovou architektúrou.

Návšteva včelej farmy Imricha Melicha, rýchlokurz mladého včelára, ochutnávka včelích produktov. Produkty pána Melicha majú značku Regionálneho produktu Podpoľanie.

Upozornenie: V prípade zlého počasia sa priamo ku včielkam ísť nedá, ale prezentácia produktov, ochutnávka a výklad o včelárstve sa uskutoční (kompenzácia pohár medíka zdarma).

Ďalšie možnosti aktivít na tento deň:

Lanový park Stožok

Nenáročná turistika na Melichovu skalu.

Turistickou trasou č. 2650 modrej značky z Detvy, priamo od parkoviska pri Podpolianskom múzeu. (necelé 4 km s trvaním 1 hodina). Trasa prechádza okolo Kalvárie, kde sa nachádza Expozícia drevených vyrezávaných krížov, prejdete okolo pieskovej bane a cez miestnu osadu Skliarovo až sa dostanete k Melichovej skale. Pre priaznivcov turistiky trasa pokračuje ďalej na Poľanu okolo skalných útvarov nazývaných KOPA a cez VRCHDETVU po pasienok a lesných chodníčkoch. Menej náročná turistika k Melichovej skale je z miestnej osady Skliarovo, kde sa dá zaparkovať auto alebo ľahko prísť autobusom a odtiaľ pešo po modrej značke v trvaní 30 min.

3. deň

Zážitky zahrnuté v cene:
Spoznaj Detvu na historickom bicykli aj s profesionálnym sprievodcom.
Stará časť mesta Detva ukrýva v sebe zaujímavé miesta, kde môžeš spoznať miestne tradície a stretnúť sa s ľuďmi, ktorí tieto tradície stále udržiavajú živé. Prehliadka zahŕňa aj návštevu izby Veroniky Golianovej s pokladmi ľudového umenia z Podpoľania.

Poznámka: Najmenší historický bicykel je vhodný pre deti od veku 10 rokov. Pre menšie detičky budú zabezpečené klasické bicykle. Prilby sú taktiež k dispozícii.
Za príplatok si môžete zapožičať tandemový bicykel alebo retrobicykel s elektropohonom.
Prehliadka sa prispôsobuje vždy najmladšiemu členovi v skupinke : )

Ďalšie možnosti aktivít na tento deň:

Vodopád Bystrô

Patrí k Najväčším vodopádom vo vulkanitoch Západných Karpát, pričom skalná stena presahuje výšku 23 metrov. K vodopádu vedie náučný turistický chodník dolinou Bystrého potoka od rázcestia Bystré – Vrátka. Náučný chodník je dlhý približne 2,5 km a od parkoviska sa k vodopádu dostanete za necelú hodinu. K vodopádu vedie aj turistický chodník vyznačený zelenou farbou od hotela Poľana z vrchnej strany. Okolie vodopádu je príjemne upravené. Popri vodopáde vedie rebrík po ktorom sa dá vyliezť na vrchnú časť vodopádu, kde sa nachádza posedenie. Odtiaľ sa dá pokračovať v túre na Poľanu či Javorinku.

Táračky po Hriňovských lazoch

Krásne a jedinečné lazy v okolí mesta Hriňová sú slovenskou aj európskou raritou. Táto malebná krajina sa dnes vďaka krásnej prírode a tichu stala vyhľadávaným miestom. Hriňovské Podpoľanie sa môže pýšiť jedinečnými zachovanými terasovitými políčkami, ktoré naznačujú, že táto oblasť bola odnepamäti poľnohospodárskou krajinou. Terasovité políčka vznikali postupným delením polí, na základe princípu dedenia majetku medzi všetkých súrodencov, ktorí si ich ohraničovali navyšovaním kamenných medzí. Sú jedinečnou spomienkou na minulosť a dotvárajú očarujúcu malebnosť Podpoľania. Veľká časť z nich pretrvala vďaka stále živému hospodáreniu až dodnes.

Keď navštívite túto krajinu, môžete natrafiť na malebné dreveničky či prícestné vyrezávané drevené kríže a na kaplnky, ktoré sú na vyvýšených miestach, odkiaľ je nádherný výhľad na okolitú krajinu.

4. deň

Odchod

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Dovolenka ako v rozprávke na Podpoľaní v Penzióne Pri studni”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.