TURISTIKA NA PODPOĽANÍ

Objavte tajuplné a očarujúce zákutia Podpoľania a užite si čaro okolitej prírody z turistických chodníčkov, vrchov aj doliniek v Biosférickej rezervácii Poľana a v jej okolí.

Po stopách medveďa na Poľane

Turistika so sprievodcom 

 

REZERVUJ ONLINE

 

Turistická trasa – Horský hotel Poľana– Predná Poľana – Príslopy – Kyslinky – Dolná Zálomská – Pod Dudášom – Priehybina – Zadná Poľana – Zbojnícky tanec – Katruška – Horský hotel Poľana – Predná Poľana
Trasa: žltá značka / 8500; modrá značka / 2650; červená značka / 0804 súčasť Rudnej magistrály
Náročnosť: Ťažká
Vzdialenosť v km: 16,6 km
Trvanie v hod: 5 – 6 hodín (čas je len orientačný) 
Výškové metre: 886 m
Štart a koniec trasy: Horský hotel Poľana– Predná Poľana
Najnižší bod trasy: Kyslinky (755 m n.m.)
Najvyšší bod trasy: Zadná Poľana (1457 m n.m.)

 

Čo by ste povedali na výlet priamo do sopečného srdca Slovenska? Tak poďte s nami do pralesov na Poľane a zažijete divú horu a uvidíte prekrásnu slovenskú diaľ, tak ako to ospieval Andrej Sládkovič vo svojej básni Detvan: „Stojí vysoká divá Poľana, mať stará ohromných stínov. Pod ňou dedina Detvou volaná, mať bujná vysokých synov …“. Poľana je zároveň Chránenou krajinnou oblasťou, Biosférickou rezerváciou a Chránenou poľovnou oblasťou. Na Poľane nájdeme druhý najväčší prales Slovenska s výmerou 477 ha, s rôznymi typmi lesných biotopov, od pôvodnej vrcholovej smrečiny, cez jedľové bučiny a javorovo bukové horské lesy, po jedľovo bukové kvetnaté lesy s dominujúcim bukom a hojnou jedľou, najstaršie stromy tu dosiahli vek 400 – 450 rokov. Pestrá bohatosť druhov a to aj európskeho významu umožnili zaradiť Poľanu do sústavy NATURA a v roku 2008 tu bolo vyhlásené Chránené vtáčie územie. Jadrová časť územia Poľany s pralesovitým charakterom, bola po celé veky bez zásahu človeka. Takéto lesy sú dnes vzácnosťou a majú priznaný najvyšší piaty stupeň ochrany, čo vylučuje ľudské zásahy a les má charakter divočiny. Hoci sa na Poľane môžeme stretnú s početnými stádami vysokej i čiernej zveri, s vlkom i rysom, skutočným kráľom zvierat na Poľane je medveď hnedý. Na našom výlete si povieme niečo aj o živote tejto našej najväčšej šelmy a ak budeme mať šťastie, možno nájdeme i medvedie stopy. Samotného macka by si však málokto z nás prial stretnúť zoči – voči, aj keď obyvatelia podpolianskych lazov už neraz mali to šťastie a radi porozprávajú svoje príbehy a skúsenosti a veď ktovie, kto sa na nás bude v pralese tíško dívať z húštiny.

Tip na turistiku je pre zdatnejších turistov, keďže sa jedná o horskú turistiku do vrchov Poľany, tak hor sa do vrchov po stopách medveďa.

Šťastlivo dôjdite a Poľanu navštívte!!

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “PEŠIA TURISTIKA – Po stopách medveďa na Poľane”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.