Azda niet pochýb o tom, že detvianske drevené kríže sú ozdobou Podpoľania. Svedčí o tom aj ich zápis v zozname nehmotného kultúrneho dedičstva a autorova láska k ľudovej kultúre regiónu. 69 ročný Milan Malček, originálne povolaním ľudový rezbár, je držiteľom certifikátu „Regionálny produkt Podpoľanie“ od roku 2013.
Milan Malček je bezpochyby majstrom práce s drevom. Detviansky rezbár patrí k unikátom detvianskej rezbárskej školy, keďže staré drevené kríže nielen reštauruje, ale aj vyrába ich presné napodobeniny v miniatúrnej verzii. Vďaka nemu medzi typické suveníry z Detvy nepatria len výšivky krivou ihlou alebo fujary. Návštevníci Podpoľania si až domov môžu priniesť aj repliku detvianskeho kríža.
Pôvod Detvianskych drevených krížov sa s určitosťou asi nikdy nedozvieme. Maľované drevené kríže priniesli na Podpoľanie ľudia z Dolnej zeme, ktorí utekali pred Turkami. Iní hovoria, že majú priamy súvis s valaskou kultúrou. Traduje sa aj to, že krížovú kultúru na Podpoľanie priniesli mnísi. Jedno je však isté. Vďaka dobrosrdečnému Milanovi Malčekovi, ktorý ostáva verný ľudovému remeslu na Podpoľaní môžeme kúsok histórie vdýchnuť aj do súčasnosti a zachovať tak tradície pre budúce generácie.
V nasledujúcich riadkoch Vám prinášame príjemný rozhovor s pánom Malčekom.
Od kedy ponúkate maľované drevené kríže na Podpoľaní?
Maľované krížiky ponúkam približne od roku 2003. Predchádzal tomu určitý vývoj od jednoduchých plochých krížikov na smrekolite po súčasné drevené vyrezávané maľované – repliky náhrobných a prícestných krížov. Súčasne robím aj reštaurovanie starých náhrobných a prícestných krížov, z čoho čerpám aj vzory na malé kríže.
Aký je aktuálne záujem o maľované drevené kríže v pandemickej situácií?
V súčasnej pandemickej dobe je záujem minimálny. Bohužiaľ odbyt je nízky, nakoľko sú v aktuálne situácií pozatvárané predajne s ľudovým umením, recepcie hotelov a mnohé ďalšie inštitúcie, kde si moje výrobky môžu ľudia zakúpiť prostredníctvom regionálnych pultov. Dnes si krížik objedná len zákazník, ktorý ma objaví na internete vďaka stránke Regionálny produkt Podpoľanie alebo na e-shope Regionálne pulty.
Kde sa nachádza Vaša dielňa?
Ateliér mám priamo v 1 izbovom byte v kuchyni. Vzhľadom na to, že krížiky predávam za symbolickú cenu, nezarobil by som si na prenájom dielne. Na krížikoch nezbohatnem, je to malá pomoc k dôchodku. Dôchodok je taký malý trest za celoživotnú poctivú prácu v kultúre.
Ako na Vašu tvorbu doľahla pandemická situácia?
Pracujem tak ako doteraz, to znamená každý deň. Situácia sa určite zlepší a pandémia nebude trvať večnosť, preto pripravujem produkty do zásoby.
Ako vnímate to, že ste držiteľom ochrannej značky Regionálny produkt Podpoľanie?
To, že som držiteľom značky je pre mňa určitá pocta a ocenenie mojej tvorby. Som vďačný za všetko čo značka Regionálny produkt Podpoľanie pre výrobcov a členov organizuje. Aj vďaka značke som sa zviditeľnil a zaväzuje ma to udržiavať vysokú kvalitu svojej tvorby.
Potoková Kvetoslava –
vyrezávané a maľované kríže od pána Malčeka sú prenádherné. má cit pre farby, estetiku, krásu. Má zlaté ruky.
oocrnap_spravca –
Dobrý deň pani Kvetoslava,
v mene pána Malčeka ďakujeme za uznanie.