Svojrázny región Podpoľanie vyniká prírodnými krásami, ale aj jedinečnou a stále živou ľudovou kultúrou. Región je charakteristický roztrúsenými lazníckymi usadlosťami. Odľahlosť obcí a lazov nútila obyvateľov k sebestačnosti, ľudia si všetko potrebné pre život vyrábali svojpomocne. Zručnosť obyvateľov pri spracovaní prírodných materiálov a zhotovovaní odevov na rôzne príležitosti sa rokmi zdokonaľovali až vzniklo množstvo osobitých ľudových výrobkov s charakteristickými tvarmi, vzormi a farbami. Vyrábajú sa tu napríklad valašky, fujary, výšivky, či ľudové kroje. Ženy tu dodnes vyšívajú tradičnou technikou – krivou ihlou. Aj dnes si možno na Podpoľaní kúpiť tradičné ľudovo-umelecké výrobky. PARTA je predajňa na Podpoľaní, kde sa už od roku 1990 pod rukami Jany Kucbeľovej šijú, opravujú, renovujú kroje a vyrábajú liturgické textílie.

Záujem o kroje neutícha ani dnes. Ba práve naopak. Presvedčiť sa o skutočnej kráse a farebnosti ľudového odevu sa možno na vlastnej koži v dielni Jany Kucbeľovej, zakladateľky firmy tradičných ľudovo-umeleckých výrobkov PARTA.

Jana Kucbeľová sa narodila v rázovitom kraji pod Poľanou. Vyrastala na Lazoch v Krnom v rodine, kde bol starý otec maloroľník a rodičia pracovali na poliach. Ako s hrdosťou hovorí, záujem o folklorizmus prameniaci z detstva a jednoduchý gazdovský život nikdy nebrala ako niečo, za čo by sa mala hanbiť. V súčasnosti ju ľudia spoznávajú aj ako autorku knihy Odetí do krásy. Publikácia je na Slovensku jedinou svojho druhu. Takáto rozsiahla obrazová publikácia, zameraná na to najkrajšie, čo doma máme – na slovenské kroje – tu doposiaľ neexistovala.

Prinášame Vám krátky rozhovor s pani Janou o aktuálnom živote PARTY.

Od kedy ponúkate vyšívané produkty krivou ihlou na Podpoľaní?

Produkty a výrobky vyrobené krivou ihlou ponúkame v našej predajni PARTA Slovenské ľudové umenie od roku 1990, keď bola predajňa oficiálne otvorená. Ako prvé sme začali vyrábať bábiky, vyšívané dečky a obrusy a samozrejme kroje a krojové súčasti.

O aké produkty slovenského ľudového umenia z Vašej tvorby prejavili ľudia najväčší záujem?

Najviac našich zákazníkov prejavilo záujem o samotné kroje a krojové súčasti. Taktiež aj o etno módu ako sú modrotlačové sukne a folklórne tričká, vyšívané opasky.

Aký je aktuálne záujem o Vaše produkty v pandemickej situácií?

Záujem o naše výrobky je stále, aj keď samozrejme nie tak ako predtým. Paradoxom je asi aj to, že náš najpredávanejší produkt je vlastne náš regionálny produkt, ktorý máme zapísaný-krivá ihla. Počas prvej a vlastne aj druhej vlny je krivá ihla najpredávanejší tovar, o ktorý majú naši zákazníci záujem.

Kde sa nachádza PARTA, Vaša dielňa?

Naša dielna a zároveň aj predajňa sa nachádza v budove za hotelom Detva v Detve.

Ako na Vás doľahla pandemická situácia?

Od kedy nás zasiahla pandémia, všetci cítime pokles tržieb.

Najviac nás zasiahlo, že boli zrušené všetky folklórne festivaly a podujatia, kde sme chodili predávať a prezentovať naše výrobky.

Taktiež sme museli zatvoriť našu druhú prevádzku v Bratislave. Turizmus, ktorý bol v hlavnom meste rozvinutý je momentálne na bode mrazu a 90 % majiteľov svojich podnikov či už v gastronómii, alebo v cestovnom ruchu svoje prevádzky z dôvodu krachu zatvorili.

Ako vnímate, že ste držiteľom ochrannej značky Regionálny produkt Podpoľanie?

Veľmi si vážime že spadáme pod značku Regionálny produkt Podpoľanie. Nie každý má možnosť patriť do skupiny remeselníkov a výrobcov, ktorí majú certifikát o kvalite, ale aj hodnote jeho výrobkov. Prejavili sme záujem o predĺženie certifikátu aj naďalej.

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “BOHATSTVO Z NAŠICH RÚK: TRADIČNÉ KROJE Z RÚK PARTY”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.