TURISTIKA NA PODPOĽANÍ

Objavte tajuplné a očarujúce zákutia Podpoľania a užite si čaro okolitej prírody z turistických chodníčkov, vrchov aj doliniek v Biosférickej rezervácii Poľana a v jej okolí.

Z Detvy cez Skliarovo na Zadnú Poľanu

Turistická trasa – Detva (Podpolianske múzeum) – Detva, Kalvária (drevené kríže) – Skliarovo – Melichova skala – Kopa – Predná Poľana (horský hotel Poľana) – sedlo Priehybina – Zadná Poľana – Vyhliadky Katruška a Zbojnícky tanec
Trasa: modrá značka / 2650 a od Sedla Priehybina červená značka / 0804 súčasť Rudnej magistrály
Náročnosť: Ťažká
Vzdialenosť v km: 12 km
Trvanie v hod: 4,5 hodín (čas je len orientačný) 
Výškové metre: 1 168 m
Štart trasy: Detva, Námestie SNP (Podpolianske múzeum)
Koniec trasy: Zadná Poľana, Vyhliadky Katruška a Zbojnícky tanec
Najnižší bod trasy: Detva Námestie SNP (415 m n.m.)
Najvyšší bod trasy: Zadná Poľana (1 457 m n.m.)

 

Turistika začína v historickom centre Detvy v Starej Detve pri Podpolianskom múzeu na námestí, kde sa dá ľahko dostať autobusom či odparkovať auto na neplatenom parkovisku. Odtiaľ smerujete po miestnej komunikácii po modrej značke na Kalváriu kde sa nachádza Expozícia drevených vyrezávaných krížov. Ďalej cesta prechádza okolo pieskovej bane a cez miestnu osadu Skliarovo okolo lazníckych usadlostí na Melichovu skalu, ktorá sa nachádza na južnom úpätí Poľany nad detvianskym lazom Skliarovo s krásnym výhľadom na Detvu a okolité pohoria. 

Melichova skala je 30 metrov vysoká prírodná pamiatka a je jednou z dominánt Podpoľania, ktorá vyčnieva z prostredia nad malebnou podpolianskou krajinou. Melichova skala je zvyšok čela lávového prúdu so zachovanými tvarmi tečúcej lávy.

Melichovej skale sa viaže povesť o závistlivej žene s košom na chrbte, ktorá cestou na svadbu skamenela. Návštevníkom schádzajúcim z Poľany po chodníku popri nej zase pripomína turistu s veľkým batohom. Na nižšiu časť skaly sa dá vyliezť a vychutnať si nezabudnuteľný výhľad na detviansku dolinu a okolité vrchy.

Ďalší úsek modrej vedie okrajom lúk a lesom. Značka míňa prírodnú rezerváciu nazývanú Kopa, ktorá je niekoľko metrov od trasy. Odporúčame k nej odbočiť a vychutnať si nádherné výhľady z vrchu skalných stien na detvianske lazy, Melichovu skalu, Detvu i na široké okolie. Značka ďalej vedie cez les a na štrkovej ceste po vrstevnici sa spája s červenou značkou. Ani sa nenazdáte a prídete pred horský hotel Poľana. Pri hotely je ideálny priestor na oddych či malé občerstvenie v hotelovom bufete, kde sú k dispozícii toalety.

Turistika pri hotely však nekončí, smeruje ďalej na vyhliadky na Zadnej Poľane cez Priehybinu. V Sedle Priehybina ďalej modrá značka smeruje na Dudáš a do lesníckej osady Kyslinky, ale naša cesta smeruje po červenej značke na Zadnú Poľanu až na vyhliadky Katrušku a Zbojnícky tanec po červenej značke.

Tip na turistiku je pre zdatnejších turistov, keďže sa jedná o horskú turistiku do vrchov Poľany, tak hor sa do vrchov.

Šťastlivo dôjdite a Poľanu navštívte!!

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “PEŠIA TURISTIKA – Z Detvy cez Skliarovo na Zadnú Poľanu”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.