TURISTIKA NA PODPOĽANÍ

Objavte tajuplné a očarujúce zákutia Podpoľania a užite si čaro okolitej prírody z turistických chodníčkov, vrchov aj doliniek v Biosférickej rezervácii Poľana a v jej okolí.

Prastaré korene Poľany

Turistika so sprievodcom 

 

REZERVUJ ONLINE

 

Turistika so sprievodcom po stopách prastarých koreňov Poľany začína v historickom centre Detvy v Starej Detve pri Podpolianskom múzeu na námestí, kde sa dá ľahko dostať autobusom či odparkovať auto na neplatenom parkovisku. Spoločne tam objavíme srdce Podpoľania – mesto Detva, ktoré patrí medzi najsvojráznejšie regióny Slovenska, nakukneme do starožitností Detvy, kde archeologický výskum doložil osídlenie už z dôb asi pred 3500 – 2000 pred. n. l. z obdobia eneolitu lengyelsko – bádenskou kultúrou. Detva, založená v roku 1638 ako obec Vígľašského panstva, mala najmä v minulosti rozvinutú tradíciu chovu oviec a salašníctva, ťažbu dreva a uhliarstvo a ľudia sa tu okrem poľnohospodárstva venovali remeslám, pripomenieme si teda aspoň niektoré z nich kožušníctvo, výšivkárstvo, výrobu fujár a vyrezávaných krížov.

Z historickej Detvy sa vydáme na cestu po miestnej komunikácii po červenej značke do miestnej časti Detvy – Stavanisko. Ďalej cesta prechádza cez lúky a lesy k prvým prastarým koreňom Poľany na Kaľamárku, kde si posedíme a odpočinieme pri ohnisku a rozprávaním sa prenesieme hlbšie do minulosti. 

Turistická atraktivita Kaľamárka je jednou z najvýznamnejších prírodných lokalít v Podpoľaní. To, čo Vás v tejto lokalite očarí, je extrémne členitý reliéf, ktorý má za sebou už dlhú horolezeckú tradíciu, preto sa nazýva ako andezitová bašta športového lezenia. 

Z historického hľadiska ide o doposiaľ jedinú známu včasno-stredovekú lokalitu v južnej časti Podpoľania. Je známe, že Kaľamárka priťahovala pozornosť človeka už v praveku a ani v súčasnosti tomu nie je inak.

Okrem horolezcov sa tu ročne vystrieda aj množstvo turistov, ktorí bažia po adrenalínových zážitkoch z týchto skalných stien. Chodník okolo skalných stien a celá vrcholová plošina na Zadnej Kaľamárke je turistom voľne dostupná. Nachádza sa tam praveké hradisko – archeologická lokalita, kde môžete vidieť cisternu na vodu ako stopu po prvých obyvateľoch Kaľamárky. 

Ďalší úsek červenej vedie okolo horárne na Kaľamárke lesom, potom okrajom lúk a opäť lesom. Značka vedie ďalej štrkovou cestou po vrstevnici, ktorá sa spája s modrou značkou. Cestou na vrchol majestátnej Poľany sa budeme venovať poznávaniu rastlín a húb z etnobotanického hľadiska. Zistíme na čo ľudia používali v minulosti rastliny ako pamajorán obyčajný, ľan siaty, konopu siatu, mak siaty, sliznačku obyčajnú a množstvo ďalších užitočných rastlín. Ani sa nenazdáme a prídeme pred horský hotel Poľana. Pri hotely je ideálny priestor na oddych či malé občerstvenie v hotelovom bufete, kde sú k dispozícii toalety.

Turistika pri hotely však nekončí, smeruje k ďalším prastarým koreňom Poľany cez Vrchdetvu, popri skalných útvaroch Kopa a Melichova skala naspäť do Detvy po modrej značke.  Prírodná rezervácia Kopa ponúka nádherné výhľady z vrchu skalných stien na detvianske lazy, Melichovu skalu, Detvu i na široké okolie. Z Kopy sa miernym klesaním dostaneme k Melichovej skale, 30 metrov vysokej prírodnej pamiatke. Melichova skala je zvyšok čela lávového prúdu so zachovanými tvarmi tečúcej lávy.

Melichovej skale sa viaže povesť o závistlivej žene s košom na chrbte, ktorá cestou na svadbu skamenela. Návštevníkom schádzajúcim z Poľany po chodníku popri nej zase pripomína turistu s veľkým batohom. Na nižšiu časť skaly sa dá vyliezť a vychutnať si nezabudnuteľný výhľad na detviansku dolinu a okolité vrchy.

Ďalej cesta prechádza cez miestnu osadu Skliarovo popri lazníckych usadlostiach a okolo pieskovej bane až na Kalváriu kde sa nachádza Expozícia drevených vyrezávaných krížov. Odtiaľ sa vraciame naspäť na Námestie SNP k Podpolianskemu múzeu.  

Turistika je pre zdatnejších turistov, keďže sa jedná o horskú turistiku do vrchov Poľany a je potrebná kvalitná turistická obuv a oblečenie do dažďa, aby nás neprekvapilo po ceste počasie.

Turistická trasa – Detva, Námestie SNP (Podpolianske múzeum) – Detva, časť Stavanisko – Kaľamárka – Predná Poľana (horský hotel Poľana) – Vrchdetva – Kopa – Melichova skala – Skliarovo – Biela baňa –  Kalvária – Detva, Námestie SNP (Podpolianske múzeum)
Trasa: červená značka /0804 súčasť Rudnej magistrály; modrá značka /2650
Náročnosť: Stretne ťažká až  ťažká
Vzdialenosť v km: 19,5 km
Trvanie v hod: 6 – 7 hodín (čas je len orientačný) 
Prevýšenie: 925 m
Najnižší bod trasy: Detva Námestie SNP (415 m n.m.)
Najvyšší bod trasy: Predná Poľana (1245 m n.m.)

 

Cena zážitku: 10 € na osobu

REZERVUJ ONLINE

 

ADRESA

Námestie SNP 1, 962 12 Detva

KONTAKT

E-mail: info@regionpodpolanie.sk

Tel.: +421 948 874 635

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “PEŠIA TURISTIKA – Prastaré korene Poľany”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.