TURISTIKA NA PODPOĽANÍ

Objavte tajuplné a očarujúce zákutia Podpoľania a užite si čaro okolitej prírody z turistických chodníčkov, vrchov aj doliniek v Biosférickej rezervácii Poľana a v jej okolí.

Pastiersko-zbojníckym chodníčkom Hriňovskými lazmi

Turistika so sprievodcom 

 

REZERVUJ ONLINE

 

Turistická trasa – Hriňová, Podpolianske námestie – Klopotovo – Riečka – Pivnička – Vodopád Bystré – Javorinka – Kešovka – Priehalina – Klopotovo – Hriňová, Podpolianske námestie
Trasa: žltá značka / 8500, náučný chodník
Náročnosť: Stredná
Vzdialenosť v km: 19,2 km
Trvanie v hod: 5 – 6 hodín (čas je len orientačný) 
Výškové metre: 847 m
Štart a koniec trasy: Hriňová, Podpolianske námestie
Najnižší bod trasy: Hriňová, Podpolianske námestie (483 m n.m.)
Najvyšší bod trasy: Vodopád Bystrô (990 m n.m.)

Turistika začína v centre Hriňovej na Podpolianskom námestí pri turistickom informačnom centre odkiaľ cesta smeruje po žltej značke na Klopotovo popri Kalvárii – prechádzajúc cez Hriňovské lazy – Riečku a Pivničku na Bystré, Vrátka. Prechádzkou po Hriňovských lazoch sa oboznámite so stále živým hospodárením a zvykmi. Naučíte sa rozpoznávať aj liečivé bylinky, ktoré rastú na lúkach. Cez Bystré, Vrátka ďalej turistika pokračuje po náučnom chodníku k vodopádu Bystrô, kde je priestor na oddych, pokochanie sa a pofotenie sa pri vodopáde.

Vodopád Bystrô patrí k najväčším vodopádom vo vulkanitoch Západných Karpát, pričom skalná stena presahuje výšku 23 metrov. Od vodopádu sa vyberieme rebríkom na cestu smerujúcu na Javorinku okolo málo známych skalných útvarov.

JAVORINKA je trávnatá – pastierska horská oblasť s bohatou salašníckou históriou, ktorá sa rozprestiera na území biosférickej rezervácie Poľana a je zapísaná vo významnej medzinárodnej sústave NATURA 2000. Územie je výnimočné nádhernými panoramatickými výhľadmi na krajinu. Okrem toho je lokalita bohatá na prírodné a kultúrne prvky v krajine ako sú vysoké skalnaté útvary sopečného pôvodu, pralesové formy, chránené rastliny, kamenné studne, pôvodné salaše, koliby a Turistická útulňa Javorinka, kde bude čas na odpočinok a suchý obed.
Horské pasienky Javorinky majú silnú pastiersku a zbojnícku tradíciu, nakoľko sa tam nachádza viac objektov ľudovej architektúry, ktoré v minulosti slúžili pastierom hovädzieho dobytka a oviec okolo ktorých vedie turistika. Zaujímavosťou je aj fakt, že cez horské pasienky viedol vo vojnovom období front, o čom svedčia strelné diery v kamenných kolibách. V danej lokalite sa nachádzajú aj masové hroby padlých vojakov.

Prechádzka po horských pastvinách Poľany nám priblíži sezónne jedlé a liečivé rastliny, huby a ich praktické použitie. Na našej ceste za poznaním divorastúcich jedlých a liečivých rastlín, sa budeme kochať malebnou mozaikou políčok, lúk a pasienkov a zoznámime sa tu napríklad aj s krasovlasom bezbyľovým, materinou dúškou, ľubovníkom bodkovaným, rebríčkom obyčajným, palinou pravou, ale ktovie, možno sa nám spolu podarí nájsť aj liečivú hubu čagu, teda ryšavec šikmý alebo tiež liečivý brezovník obyčajný, ale potešiť nás môžu aj rýdziky a bedle.

Turistika na Javorinke vrcholí na vyhliadke na skalách pod Javorinkou na Kešovke, odkiaľ vidieť Vepor, Sihliansku planinu, Ostrôžky, Javorie a malebné hriňovské lazy. Od skál turistika pokračuje cez hriňovské lazy Priehalinu a Klopotovo do Hriňovej na Podpolianske námestie.

Prevýšenie: 847 m

Obtiažnosť: stredne ťažká túra pre turistov s bežnou, prípadne dobrou kondíciou

Doba chôdze: 8 hodín

Dĺžka trasy: 19,2 km

Cena zážitku: 10 € za osobu

 

REZERVUJ ONLINE

 

ADRESA

Partizánska 1605, 962 05 Hriňová

KONTAKT

E-mail: info@regionpodpolanie.sk

Tel.: +421 948 874 635

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “PEŠIA TURISTIKA – Pastiersko-zbojníckym chodníčkom Hriňovskými lazmi”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.