Rázovitý región s unikátnym ľudovým staviteľstvom!! 

REGIÓN PODPOĽANIE je jedinečný prírodným, ale i kultúrnym bohatstvom. Počas potuliek Podpoľaním môžete natrafiť na unikátne objekty ľudovej architektúry ako sú zrubové dreveničky, kamenné i hlinené domy, či hospodárske stavby, ktoré svojim pôvabom dotvárajú malebnú scenériu Podpoľania.

Zrubové alebo kamenné koliby môžete nájsť na horských pasienkoch nachádzajúcich sa pri hlavnej ceste na Poľanu na Javorinke. Tieto koliby slúžili pastierom hovädzieho dobytka a oviec. V súčasnosti sa koliby rekonštruujú a vznikajú z nich turistické útulne voľne sprístupnené turistom.

 

Jedným z posledných príkladov tradičnej architektúry zachovalej priamo v centre mesta je Hriňovská drevenica, v ktorej je zriadená expozícia tradičnej ľudovej kultúry Podpoľania a pamätná izba prof. Štefana Nosáľa. Trojpriestorová drevenica vyniká pôsobivým estetickým prevedením verandy – gánku, ktorý je tvorený ručne vypaľovanými latkami, kde si návštevníci môžu posedieť a oddýchnuť na drevených laviciach.

V historickom centre Detvy sa nachádza murovaný kamenný dom s drevenou vyrezávanou bránou a solárnym motívom na štíte. Je kultúrnou pamiatkou a ukážkou ľudovej architektúry Detvy, tzv. dlhých domov, v ktorých bolo za sebou radených niekoľko bytových jednotiek. Drevená vyrezávaná brána z roku 1857 je ojedinelou zachovanou pamiatkou drobnej architektúry.

Turistická útulňa Javorinka

Turistická útulňa Javorinka, Hriňová, Slovensko

Hriňovská drevenica

Hriňová 714, 962 05 Hriňová, Slovensko

Pôvodný detviansky dom s bránou

Námestie SNP č. 6 detva

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Ľudová architektúra”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.