TURISTIKA NA PODPOĽANÍ

Objavte tajuplné a očarujúce zákutia Podpoľania a užite si čaro okolitej prírody z turistických chodníčkov, vrchov aj doliniek v Biosférickej rezervácii Poľana a v jej okolí.

Z Detvy na Zadnú Poľanu

Turistická trasa – Detva (Podpolianske múzeum) – Detva, časť Stavanisko – Kaľamárka – Predná Poľana (horský hotel Poľana) – sedlo Priehybina – Zadná Poľana – Vyhliadky Katruška a Zbojnícky tanec
Trasa: červená značka / 0804 súčasť Rudnej magistrály
Náročnosť: Ťažká
Vzdialenosť v km: 14,4 km
Trvanie v hod: 5 hodín (čas je len orientačný) 
Výškové metre: 1 168 m
Štart trasy: Detva, Námestie SNP (Podpolianske múzeum)
Koniec trasy: Zadná Poľana (vyhliadky Katruška a Zbojnícky tanec)
Najnižší bod trasy: Detva Námestie SNP (415 m n.m.)
Najvyšší bod trasy: Zadná Poľana (1 457 m n.m.)

 

Turistika po stopách prastarých koreňov Poľany začína v historickom centre Detvy v Starej Detve pri Podpolianskom múzeu na námestí, kde sa dá ľahko dostať autobusom či odparkovať auto na neplatenom parkovisku. Odtiaľ smerujete po miestnej komunikácii po červenej značke do miestnej časti Detvy – Stavanisko. Ďalej cesta prechádza cez lúky a lesy k prvým prastarým koreňom Poľany na Kaľamárku, kde si môžete posedieť a odpočinúť pri ohnisku. 

Turistická atraktivita Kaľamárka je jednou z najvýznamnejších prírodných lokalít v Podpoľaní. To, čo Vás v tejto lokalite očarí, je extrémne členitý reliéf, ktorý má za sebou už dlhú horolezeckú tradíciu, preto sa nazýva ako andezitová bašta športového lezenia. 

Z historického hľadiska ide o doposiaľ jedinú známu včasno-stredovekú lokalitu v južnej časti Podpoľania. Je známe, že Kaľamárka priťahovala pozornosť človeka už v praveku a ani v súčasnosti tomu nie je inak.

Okrem horolezcov sa tu ročne vystrieda aj množstvo turistov, ktorí bažia po adrenalínových zážitkoch z týchto skalných stien. Chodník okolo skalných stien a celá vrcholová plošina na Zadnej Kaľamárke je turistom voľne dostupná. Nachádza sa tam praveké hradisko – archeologická lokalita, kde môžete vidieť cisternu na vodu ako stopu po prvých obyvateľoch Kaľamárky. 

Ďalší úsek červenej vedie okolo horárne na Kaľamárke lesom, potom okrajom lúk a opäť lesom. Značka vedie ďalej štrkovou cestou po vrstevnici, ktorá sa spája s modrou značkou. Ani sa nenazdáte a prídete pred horský hotel Poľana. Pri hotely je ideálny priestor na oddych či malé občerstvenie v hotelovom bufete, kde sú k dispozícii toalety.

Turistika pri hotely však nekončí, smeruje ďalej na vyhliadky na Zadnej Poľane cez Priehybinu až na Katrušku a Zbojnícky tanec po červenej značke.

Tip na turistiku je pre zdatnejších turistov, keďže sa jedná o horskú turistiku do vrchov Poľany, tak hor sa do vrchov.

Šťastlivo dôjdite a Poľanu navštívte!!

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “PEŠIA TURISTIKA – Z Detvy cez Kaľamárku na Zadnú Poľanu”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.