JAVORINKA je trávnatá – pastierska horská oblasť, ktorá sa rozprestiera na území biosférickej rezervácie Poľana v katastrálnom území mesta Hriňová, v južnej časti Podpoľania, priamo pri hlavnej ceste na Poľanu. Lokalita je zapísaná vo významnej medzinárodnej sústave NATURA 2000.

Územie je výnimočné nádhernými panoramatickými výhľadmi na krajinu. Predovšetkým z vyhliadky na skalách pod Javorinkou na Kešovke. Odtiaľ vidieť Vepor, Sihliansku planinu, Ostrôžky, Javorie a malebné hriňovské lazy.

Okrem toho je lokalita bohatá na prírodné a kultúrne prvky v krajine ako sú vysoké skalnaté útvary sopečného pôvodu, pralesové formy, chránené rastliny, kamenné studne, pôvodné salaše, koliby a Turistická útulňa Javorinka.

Horské pasienky Javorinky majú silnú pastiersku a zbojnícku tradíciu, nakoľko sa tam nachádza viac objektov ľudovej architektúry, ktoré v minulosti slúžili pastierom hovädzieho dobytka a oviec. Zaujímavosťou je aj fakt, že cez horské pasienky viedol vo vojnovom období front, o čom svedčia strelné diery v kamenných kolibách. V danej lokalite sa nachádzajú aj masové hroby padlých vojakov.

Na vrchole Javorinky pod starými smrekmi nájdete aj ďalšiu zaujímavosť – kamenný kompas. Je postavený nahromadením menších skál do kruhu, pričom v strede je orientačný kríž. V kruhu sú štyri miesta, kde sú vytvorené väčšie kopy, ktoré smerujú na štyri svetové strany.

Cez horské pasienky Javorinky prechádzajú turistické trasy smerujúce z hriňovských lazov k vodopádu Bystrô, ako aj na vrch Poľany.

TÚRA HRIŇOVÁ – JAVORINKA

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Javorinka”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.