Melichova skala sa nachádza na južnom úpätí Poľany nad detvianskym lazom Skliarovo s krásnym výhľadom na Detvu a okolité pohoria. 

Skala je 30 metrov vysoká prírodná pamiatka a je jednou z NAJ dominánt Podpoľania, ktorá vyčnieva z prostredia nad malebnou podpolianskou krajinou. Melichova skala je zvyšok čela lávového prúdu so zachovanými tvarmi tečúcej lávy.

K Melichovej skale sa viaže povesť o závistlivej žene s košom na chrbte, ktorá cestou na svadbu skamenela. Návštevníkom schádzajúcim z Poľany po chodníku popri nej zase pripomína turistu s veľkým batohom. Na nižšiu časť skaly sa dá vyliezť a vychutnať si nezabudnuteľný výhľad na detviansku dolinu a okolité vrchy. 

Melichovej skale sa dostanete turistickou trasou č. 2650 modrej značky z Detvy, priamo od parkoviska pri Podpolianskom múzeu. Trasa prechádza okolo Kalvárie, kde sa nachádza Expozícia drevených vyrezávaných krížov, prejdete okolo pieskovej bane a cez miestnu osadu Skliarovo až sa dostanete k Melichovej skale. Pre priaznivcov turistiky trasa pokračuje ďalej na Poľanu okolo skalných útvarov nazývaných KOPA a cez VRCHDETVU po pasienok a lesných chodníčkoch. Menej náročná turistika k Melichovej skale je z miestnej osady Skliarovo, kde sa dá zaparkovať auto alebo ľahko prísť autobusom a odtiaľ pešo po modrej značke v trvaní 30 min. 

Výhľad z Kopy na Melichovu skalu a detvianske lazy 

Melichova skala

Detva 345, 962 12 Detva, Slovensko

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Melichova skala”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.