Lesnícka osada Kyslinky je jednou z mála zachovaných unikátnych typov lesníckeho osídlenia na Slovensku. NAJväčšou zaujímavosťou Kysliniek je jej poloha v centrálnej časti Poľany, priamo uprostred krátera vyhasnutého stratovulkánu Poľana.
Na Kyslinkách nájdete typické lesnícke stavby s hospodárstvami, vzácne horárne, zaujímavú železničnú telefónnu búdku, zvyšky mostných konštrukcií i pôvodný domček uhliara.
Osada vznikla v súčinnosti s budovaním Vígľašskej lesnej železnice v rokoch 1904 – 1906, ktorá slúžila do roku 1975. Trať lesnej železnice viedla v dĺžke 23 km po trase Vígľaš – Očovská píla – Hrochotský mlyn – Bugárová – Bátová – Kyslinky. V sezóne tu bývalo ubytovaných do 200 lesných robotníkov. Dnes je tu sídlo Lesnej správy Kyslinky a trvalo tu dodnes pôsobí niekoľko lesníckych rodín. Lesnícku osadu Kyslinky vyhlásili LESY SR, š.p. za „významné lesnícke miesto“.
Malá osada v Poľane je súčasnosťou obce Hrochoť a predstavuje istú križovatku turistických trás, ktoré smerujú cez Poľanu na všetky svetové strany. Na východ od krátera cez Jasenovské sedlo po zelenej značke / 5500a alebo na juh cez Prednú Poľanu do Hriňovej cez očarujúce hriňovské lazy po žltej značke / 8500. Hlavný prístup do osady Kyslinky je z obce Hrochoť, Hrochotskou dolinou, kadiaľ prechádzate okolo Hrochotského mlyna, Bátovského balvanu a Jánošíkovej skaly po modrej značke / 2650. Z Kysliniek sa dá dostať aj na Zadnú Poľanu a na vyhliadku Katrušku, a to po modrej značke / 2650 cez Dolnú Zálomskú, Dudáš na Priehybinu a z Priehybiny po červenej značke / 0804 súčasť Rudnej magistrály, na Zadnú Poľanu (1458 m.n.m.) a vyhliadku Katrušku. Isté je, že sa v lesoch Biosférickej rezervácie Poľana nestratíte, naopak objavíte množstvo krásnych prírodných unikátov.

Lesnícka osada Kyslinky

Kyslinky, Hrochoť-Kyslinky, Slovensko

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Lesnícka osada Kyslinky”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.