Vedeli ste o tom, že Poľana má svojich sedem divov?!

My Vám ich radi predstavíme.

Vodopád Bystrého potoka

Prvý zo siedmich divov. Národná prírodná pamiatka patrí k najväčším vodopádom vo vulkanitoch Západných Karpát, pričom skalná stena presahuje výšku 23 metrov. Vodopád sa nachádza na južných svahoch Poľany, na hornom toku potoka Bystré.

 

Sopka Poľana

Slovenská vyhasnutá treťohorná sopka – stratovulkán. Poľana sa so svojím zachovaným tvarom vulkánu s priemerom približne 20 km zaraďuje medzi najvyššie vyhasnuté sopky v Európe.

 

Kaľamárka

Turistická atraktivita je najvýznamnejšia archeologická lokalita v Podpoľaní. To, čo Vás v tejto lokalite očarí, je extrémne členitý reliéf, ktorý má za sebou dlhú horolezeckú tradíciu, preto sa nazýva ako andezitová bašta športového lezenia.

Podpoliansky folklór, tradície a povesti

REGIÓN PODPOĽANIE je zapísaný v povedomí širokej verejnosti ako svojrázny región s jedinečnou ľudovou kultúrou, zvykmi a tradíciami. Vyniká aj svojim tanečným i hudobným folklórom, ako aj zaujímavými inštrumentálnymi a vokálnymi prejavmi.

Drevené vyrezávané kríže

Predstavujú jedinečnú súčasť lokálneho kultúrneho dedičstva miest a obcí Podpoľania. Pri návšteve Podpoľania ich môžete vidieť pri cestách, na cintorínoch a na Kalvárii v Detve, kde sa nachádza Expozícia drevených vyrezávaných krížov.

Bátovský balvan

Prírodná pamiatka Bátovský balvan sa nachádza v Hrochoťskej doline. Je to 14 m vysoký a 8 m široký aglomerátový kamenný blok. Nedá sa prehliadnuť cestou z hrochotského mlyna na Kyslinky, ktoré sa nachádzajú priamo v krátery vyhasnutej sopky Poľana.

Jánošíkova skala

Prírodná pamiatka Jánošíková skala dosahuje výšku 30 metrov a dĺžku 200 metrov. Leží na okraji kaldery stratovulkánu Poľana v Hrochoťskej doline. Priamo v skalnom masíve sa nachádza „falošná“ jaskyňa Abčiná. Podľa povesti si do nej Jánošík ukrýval svoje poklady spúšťajúc sa do jaskyne za pomoci lana.

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Sedem divov Poľany”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.